Biuro w stylu industrialnym – nasze inspiracje

Popularność stylu industrialnego zatacza coraz szersze kręgi. Śmiało wkracza on nie tylko do wnętrz mieszkalnych, ale i komercyjnych. Jego surowa elegancja i nietuzinkowość dodają przestrzeni ciekawego, oryginalnego charakteru. Dużą zaletą stylu industrialnego jest również to, że nie jest ograniczony szczegółowymi ramami. Wręcz przeciwnie – daje spore pole do popisu, dzięki czemu wnętrze można dostosować do indywidualnych potrzeb inwestora.

Styl industrialny – krótki przewodnik

Jeśli chcieć by w skrócie opisać, na czym polega styl industrialny, to trzeba by z pewnością podkreślić jego surowość. Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi na myśl, gdy mowa o tym trendzie w wystroju wnętrz, to duża, poprzemysłowa przestrzeń. Jedną z naczelnych zasad dotyczących projektowania wnętrz w stylu industrialnym jest ograniczenie do minimum koniecznych podziałów. Ściany powinny zostać postawione tam, gdzie jest to absolutnie konieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa konstrukcji. Chodzi o to, by wnętrze było możliwie najbardziej otwarte, a poszczególne pomieszczenia płynnie przechodziły jedno w drugie. W industrialnych wnętrzach nie powinno się także nakładać na ściany tynku. Najlepiej pokazać, z czego są wykonane, szczególnie jeśli jest to surowa cegła. Naturalnie trzeba je oczyścić, by zaprezentować surowiec w pełnej krasie. Jeśli chodzi o okna, to najlepiej pozostawić je nieosłonięte. Ma to dwojakie uzasadnienie – pomaga utrzymać surowy charakter wnętrza i wpuścić do pomieszczenia maksymalnie dużo światła. Nie można też zapomnieć o sztucznym oświetleniu. W naszym przypadku najlepiej sprawdzą się metalowe lampy, jakby żywcem wzięte z fabrycznej hali. We wnętrzach industrialnych popularne są też duże „gołe” żarówki w stylu Edison, poprowadzone na długich kablach (tak zwane pająki). Surowość tego rodzaju przestrzeni objawia się także w obecności elementów konstrukcyjnych i instalacyjnych. Części wentylacji, rury, kable – im bardziej wyeksponowane, tym lepiej. Również dobór materiałów wykończeniowych musi się odznaczać swego rodzaju ascetycznością i skromnością. Mile widziane są metal, szkło, stare drewno i beton.

meble do biura

Meble gabinetowe BLOG

krzesła do biura

Epocc krzesla

Jak przenieść styl industrialny do biurowej przestrzeni?

Idealną jest sytuacja, kiedy na przestrzeń biurową zaplanowaną w stylu industrialnym można zaadaptować stare, pofabryczne wnętrza. Niestety ilość tego rodzaju nieruchomości jest mocno ograniczona, więc większość firm korzysta z miejsc w nowoczesnych biurowcach. Oczywiste więc zdaje się, że aby uzyskać wnętrze utrzymane w surowym stylu, trzeba wprowadzić do zastanej przestrzeni wiele modyfikacji. Gdy chodzi o ściany, to aby uzyskać pożądany efekt, często stosuje się specjalistyczne gładzie, które po nałożeniu na ścianę daje efekt surowego betonu. Można także pokusić się o zastosowanie rozwiązania, jakimi są cegły klinkierowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by po prostu pomalować ściany na kolor, który optycznie powiększy przestrzeń. Wszelkie odcienie szarości i bieli są w stylu industrialnym bardzo mile widziane. Największe możliwości, jeśli chodzi o kreowanie przestrzeni industrialnej w biurowcach, dają meble i dodatki. 

Zobacz również:  Aranżacja biura rachunkowego – porady

meble do biura

meble biurowe AVO

meble do biura

meble biurowe TYPE-V

Prostota formy i szlachetne materiały w biurze

Reprezentacyjne biura, należące do pracowników wyższego szczebla i kadry managerskiej, muszą być jednocześnie funkcjonalne i eleganckie. Jak osiągnąć taki efekt, stosując się do reguł obowiązujących w stylu industrialnym? Najlepiej sięgnąć po meble wykonane z połączenia naturalnego drewna i metalu. Dzięki nim wnętrze jest przytulne i stylowe, przez co dobrze się w nim pracuje oraz podejmuje klientów i kontrahentów. Dla dopełnienia ascetycznego charakteru, można zadbać o odpowiednie dodatki. Malowane na czarno lampy, metalowe donice, metalowe regały i półki prezentują się świetnie w dużej przestrzeni. Aby przełamać nieco ten chłodny charakter, warto wprowadzić nieco koloru. Butelkowa zieleń, głęboki błękit, ceglana czerwień lub szlachetna żółć z pewnością ożywią biuro.   

Industrialne sale konferencyjne

W stylu industrialnym mniej znaczy więcej, więc nawet duże pomieszczenia, takie jak sale konferencyjne, łatwo jest do niego zaadaptować. Jeśli baza w postaci surowych ścian, utrzymanych w jasnej kolorystyce oraz skromnego oświetlenia jest zapewniona, wystarczy wzbogacić ją o odpowiednie meble. Według nas duże stoły z litego drewna, zamocowane na metalowych stelażach, są wprost stworzone do takich wnętrz. Niezbędne są też odpowiednie krzesła konferencyjne. Mogą to być modele o prostej formie, lub wygodne, tapicerowane siedziska na metalowych lub drewnianych nogach. Aby charakter sali konferencyjnej sprzyjał konstruktywnym dyskusjom i skupieniu, trzeba też zadbać o odpowiednie meble pomocnicze.

stoly-konferencyjne-evro

Stoly konferencyjne Evro

 Przeczytaj też:  Biuro w stylu loft, jak urządzić?

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.