Czy intensywne kolory i elegancja mogą iść ze sobą w parze? Owszem, ale pod pewnymi warunkami. Umiar i kilka ciekawych pomysłów – to czynniki, za sprawą których czerwień może sprawić, że aranżacja nie tylko stanie się nieco wyrazistsza, ale również będzie prezentować się bardziej interesująco, a nawet szlachetnie. Co niezmiernie istotne, będzie również pobudzać kreatywność. Jak urządzić biuro, wprowadzając do niego odrobinę (lub nieco więcej) ognistej czerwieni? Oto kilka prostych podpowiedzi!
Czerwień, która stymuluje
Czerwień to ognista barwa, która wprowadza do wnętrza ożywienie, ponieważ sprawia, że mózg otrzymuje dodatkowy bodziec stymulujący. Kolor czerwony w biurze przyczynia się do tego, że zyskujemy większą motywację do pracy. Gdy przebywamy we wnętrzach zdominowanych przez ognistą barwę, zmienia się nasza fizjologia, m.in. wzrasta ciśnienie krwi. Wyraziste akcenty kolorystyczne znakomicie wpływają w szczególności na osoby o niezbyt wybujałym temperamencie, np. na flegmatyków. Czerwień znakomicie sprawdza się w siedzibach agencji reklamowych, firm architektonicznych itd. Warto jednak ograniczać jej ilość tam, gdzie nieodłącznym elementem pracy jest baczne wpatrywanie się w ekran komputera. Kolor czerwony sprawia, że znacznie częściej mrugamy, co w zestawieniu ze światłem monitora może męczyć wzrok, powodować bóle głowy itd. Chcąc zminimalizować ewentualne niepożądane efekty, można zdecydować się na nieco jaśniejszą, bardziej rozmytą tonację.
Nowoczesne wnętrza a wyraziste akcenty
Aranżacja nowoczesnego biura może zawierać jedynie drobne elementy w kolorze głębokiej czerwieni, takie jak wazon, fragment mebla (np. front jednej z szuflad), bukiet świeżych kwiatów czy podłokietniki krzesła. Warto wtrącać takie akcenty w miejscach, w których panuje monotonia odbierająca motywację do pracy. To szczególnie istotne, gdy widok rozciągający się za oknem bynajmniej nie działa pokrzepiająco, a wręcz powoduje drastyczny spadek chęci do pracy i inwencji.
Wyraziste elementy wystroju oddziałują w pożądany sposób na osoby przebywające we wnętrzu szczególnie wtedy, gdy aranżacja cechuje się surowością. Często mamy do czynienia z takim zjawiskiem w minimalistycznych pomieszczeniach. Aby przełamać ten efekt, czasami wystarczy ustawić wieszak czy zamówić pojedyncze meble w odważnej wersji kolorystycznej.
W jaki sposób czerwień wpływa na nastrój?
Wpływ, jaki wywiera na nastrój tak intensywna barwa, jaką jest czerwień, może być zróżnicowany. Inaczej zareaguje osoba, która jest z natury pobudzona i pełna energii. W takich przypadkach ognisty kolor, szczególnie gdy występuje w nadmiarze, może wywoływać nadmierne pobudzenie, rozdrażnienie, a w konsekwencji również przemęczenie. Chcąc uniknąć takiego zjawiska, warto zachować umiar, wprowadzając do wnętrza także kojącą biel lub beż albo nieco rozjaśniając czerwony kolor. Równowaga to zdecydowanie klucz do sukcesu.
Czerwień a odprężenie
Pomimo pobudzających właściwości można wprowadzić odrobinę czerwieni również w tych przestrzeniach, które zostały stworzone z myślą o wypoczynku. Aranżacja z pewnością zyska na tym, że kanapa czy poduszki będą wyróżniały się na tle innych sprzętów. Czerwone meble wypoczynkowe będą zachęcać do zaznania chwili wytchnienia, jednocześnie przypominając o tym, jak ważna jest równowaga między pracą a odpoczynkiem.
Na czerwień w biurze warto zdecydować wtedy, gdy nie obawiamy się eksperymentów i jednocześnie szukamy metod pobudzenia pracowników. Zachowując zdrowy umiar, możemy stworzyć wnętrze, które będzie doskonale spełniać swoje funkcje, nie przytłaczając i nie intensyfikując uczucia zmęczenia. Z pewnością warto eksperymentować, szukając sposobów na upiększenie i urozmaicenie przestrzeni do pracy. Dzięki temu można osiągać zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące efekty. Dobrze jest przy tym wyciągać wnioski z niepowodzeń i unikać niedociągnięć w przyszłości.