Biuro przyszłości – jak będzie wyglądać?

W obecnych czasach jesteśmy świadkami zmian zachodzących niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Także w miejscach pracy zaczynają być wprowadzane nowe rozwiązania, mające na celu m.in. pobudzanie kreatywności pracowników, a co za tym idzie – zwiększanie ich produktywności. W jaki sposób będą funkcjonowały biura przyszłości? 

Elastyczny czas i miejsce pracy

Pracodawcy coraz częściej odchodzą od standardowego sposobu wykonywania obowiązków przez pracowników, jakim jest spędzanie ośmiu godzin dziennie przy firmowym biurku. W dobie intensywnie rozwijającej się technologii osoby zatrudnione w firmie mogą realizować niektóre z powierzonych im zadań zdalnie. Właściciele przedsiębiorstw dużo bardziej skupiają się aktualnie na efektach pracy, a nie na czasie, który dany pracownik spędza w biurze. Jednym z trendów, dotyczących sposobu wykonywania obowiązków zawodowych, jest realizowanie części projektów w biurze, a pozostałych – w dowolnym miejscu. Intensywnie rozwijająca się technologia i dostęp do efektywnych urządzeń mobilnych powoduje, że pracownik ma możliwość wykonywania zadań w dogodnym dla niego czasie i lokalizacji. Ważne, by był jak najbardziej produktywny i powodował wzrost zysków przedsiębiorstwa.

fotel Violle - stolik Sam

fotel Violle – stolik Sam

Przestrzeń biurowa dopasowana do potrzeb pracownika

Biura przyszłości będą maksymalnie dopasowane do potrzeb pracownika. Wzięcie pod uwagę preferencji wszystkich osób zatrudnionych w firmie mogłoby być nieco problematyczne, natomiast można zaprojektować przestrzeń biurową w taki sposób, by każdy czuł się w niej dobrze i wydajnie pracował. Jednym z najciekawszych rozwiązań dotyczących organizacji miejsca pracy są ruchome ściany. Umożliwiają one dokonywanie dynamicznych zmian w strukturze biura. Coraz częściej odchodzi się od biur typu open space, które niekiedy są źródłem trudności w skupieniu się na wykonywanych zadaniach. Dzięki przesuwnym ścianom możliwe będzie dopasowanie przestrzeni biurowej do potrzeb pracowników. Osoba, która pragnie w ciszy realizować indywidualny projekt, zagospodaruje część biura tylko dla siebie. Zorganizowanie większej powierzchni przyda się w przypadku tzw. burzy mózgów, czyli szukania rozwiązania problemu postawionego przed zespołem pracowników. Szybko będzie można także stworzyć salę konferencyjną o wielkości dopasowanej do liczby uczestników danego spotkania. W biurze przyszłości nie zabraknie również miejsca na kabiny akustyczne lub inne pomieszczenia, w których będzie można w ciszy i spokoju przeprowadzać rozmowy telefoniczne albo skoncentrować się na odpowiedzialnym zadaniu. Cała przestrzeń zostanie zatem zorganizowana w taki sposób, by wszyscy pracownicy mogli dostosować warunki pracy do danego zadania, możliwości skupienia oraz nastroju. Dodatkowo, popularność zyskują meble modułowe i mobilne ścianki działowe, które z krótkim czasie umożliwiają zmianę wystroju każdego pomieszczenia oraz wydzielenie przestrzeni do pracy.

Budki Akustyczne KUBO

Budki Akustyczne KUBO

Bejot Scianka Roll Wall

Bejot Scianka Roll Wall

Korzystanie z nowoczesnego sprzętu i aplikacji

Nieustannie na rynku pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne – ciekawe urządzenia i liczne programy przeznaczone dla użytkowników smartfonów czy komputerów. Ich funkcja w pracy biurowej jest niezwykle istotna. Mają one za zadanie ułatwić wykonywanie zadań, zwiększyć produktywność pracowników i usprawnić komunikację pomiędzy członkami zespołu. Coraz częściej organizowane są wideokonferencje, ponieważ część osób biorących udział w projektach robi to zdalnie – coraz lepszy sprzęt sprawia, że jakość rozmów przez Internet znacząco wzrasta. Takie rozwiązania stopniowo będą pojawiały się w kolejnych biurach. Pracownicy będą z łatwością wymieniać się pomysłami i realizować postawione przed nimi zadania.

Strefy relaksu w firmie

W biurach przyszłości pojawią się również miejsca przeznaczone do tego, by pracownicy mogli się odprężyć. Tego typu strefy powstały już w wielu dużych przedsiębiorstwach, zwłaszcza zagranicznych. Chwilowe oderwanie się od obowiązków pozwala zredukować poziom stresu, który niejednokrotnie blokuje naszą kreatywność i obniża wydajność pracy. Każdy z nas relaksuje się w inny sposób, dlatego jednym z trendów jest powstawanie w firmach różnych pokojów czy sali. Mogą znajdować się w nich m.in. stoły do ping-ponga oraz piłkarzyków. W niektórych przedsiębiorstwach stworzono pomieszczenia przeznaczone do medytacji, która powoduje wyciszenie i odprężenie całego ciała. Pracodawcy decydują się także na umieszczenie siłowni w miejscu pracy. Jedno jest pewne – w biurach przyszłości praca nie będzie polegała na ośmiogodzinnym siedzeniu przy biurku. Właściciele współczesnych firm coraz częściej zauważają, że dopasowanie przestrzeni biurowej do potrzeb pracowników skutkuje zwiększeniem ich kreatywności i prowadzi do osiągania lepszych efektów. Nie bez znaczenia są wygodne kanapy, fotele oraz hamaki umieszczone w pokojach relaksacyjnych, które sprzyjają wypoczynkowi. Pracownicy łączący wykonywanie obowiązków zawodowych z przyjemnym spędzaniem czasu, lepiej radzą sobie ze stresem, a co za tym idzie – są bardziej kreatywni i produktywni.

Highline - Kleiber

Highline – Kleiber


Przeczytaj także:
Biurka typu Bench – wielostanowiskowe systemy do biur

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.