
Odpowiednia organizacja pomieszczeń biurowych znacząco przyczynia się do efektywności wykonywanych obowiązków służbowych, a także komfortu pracowników. Z tego względu biura w formie open space zyskują na popularności – takie rozwiązanie obserwujemy w coraz większej ilości przedsiębiorstw. Urządzanie otwartej przestrzeni może być jednak sporym wyzwaniem. Jak zatem sprostać temu zadaniu?
Open space – dlaczego warto?
Opinie na temat pracy w jednym dużym biurze mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Niektórzy twierdzą, że w tego typu wnętrzach o wiele częściej występują trudności z koncentracją – rozprasza nas znacznie więcej czynników niż w tradycyjnym pomieszczeniu biurowym, w którym nie pracuje średnio dwadzieścia osób. Jednak wszystko zależy w największym stopniu od aranżacji danej przestrzeni, ponieważ nawet w open space istnieje możliwość stworzenia warunków sprzyjających skupieniu. Poza tym otwarte biuro doskonale pobudza kreatywność i pozwala wyjść poza utarte schematy myślowe. Z tego powodu jest to rozwiązanie stosowane najczęściej w agencjach marketingowych lub reklamowych, ale nie tylko. Inne zalety pracy w większych wnętrzach biurowych to:
- znacznie ułatwiona komunikacja między współpracownikami;
- sprawny i szybki przepływ informacji, a także pomysłów;
- stworzenie jednakowych warunków pracy dla całego zespołu;
- doskonałe wykorzystanie całego pomieszczenia;
- łatwiejszy dostęp do przełożonych;
- zwiększenie efektywności pracowników.
Jak urządzić biuro open space – praktyczne wskazówki
- Odpowiednie umeblowanie
Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje otwartej przestrzeni biurowej: klasyczny, w którym każdy zatrudniony posiada swoje własne stanowisko, a także mniej formalny, gdzie nikt nie jest ściśle przywiązany do jednego biurka – miejsca pracy mogą się zmieniać w zależności od wykonywanych obowiązków. Niezależnie od koncepcji należy przede wszystkim wybrać profesjonalne, wysokiej jakości meble biurowe wpisujące się w potrzeby wszystkich członków ekipy. W pracy spędzamy minimum osiem godzin przed monitorem komputera i nie mamy możliwości ruszać się wystarczająco dużo. Chodzi więc nie tylko o zapewnienie wysokiego komfortu, ale również o odpowiednie dbanie o zdrowie.
Najważniejszymi elementami wyposażenia przestrzeni biurowej są oczywiście krzesła i biurka. Należy zdecydować się na optymalnie wyprofilowane siedziska wykonane z solidnego materiału. Wówczas zyskamy pewność, że będą one przyjazne dla naszego kręgosłupa. Kolejną istotną kwestią będzie dobór wygodnego biurka z wystarczającą ilością miejsca na dokumenty, a także niezbędne przybory. Niezwykle ważna jest możliwość dopasowania wysokości mebla do indywidualnych preferencji, aby korzystało się z niego jak najlepiej. Oprócz funkcjonalności wyposażenia trzeba pamiętać, że to właśnie meble biurowe idealnie ożywiają przestrzeń i nadają wnętrzu określonego charakteru.
- Izolacja akustyczna i zapewnienie prywatności
W przypadku biur open space często mamy do czynienia z rozpraszającym hałasem wynikającym nie tylko z działania rozmaitych urządzeń, ale także z przebiegu komunikacji pomiędzy zespołem. Można sobie z nim w łatwy sposób poradzić, montując panele wygłuszające lub ścianki działowe – szybko pozbędziemy się rozpraszających dźwięków, jednocześnie zapewniając wrażenie intymności przy każdym stanowisku mieszczącym się w otwartej przestrzeni. Świetnym pomysłem, jeśli chodzi o zorganizowanie miejsca sprzyjającemu skupieniu, będzie wykorzystanie budek akustycznych. W tego rodzaju kabinie swobodnie przeprowadzimy długie i ważne rozmowy telefoniczne lub zbierzemy myśli. Idealnie nadają się one również do samodzielnej pracy w ciszy i koncentracji.
- Oświetlenie
Aranżując otwarte biuro, z pewnością nie można pominąć zakupu odpowiednich lamp. Choć zdecydowanie najzdrowsze i optymalne jest światło naturalne, dostęp do niego często bywa ograniczony lub niewystarczający. Większe powierzchnie są bardziej wymagające pod względem doboru oświetlenia. W pomieszczeniach typu open space należy zastosować zarówno ogólne źródła światła, jak i indywidualne – przy każdym stanowisku pracy przed ekranem komputera. Wówczas zyskujemy gwarancję, że nasz wzrok będzie wolniej się męczył, a tym samym codzienne samopoczucie stanie się zdecydowanie lepsze.
- Strefa relaksu minimalizująca codzienny stres
W pracy jesteśmy zabiegani i skupieni na wszystkich ważnych zadaniach, czy spotkaniach z kontrahentami. Jednak nawet w przestrzeniach biurowych potrzebne okaże się miejsce sprzyjające wyciszeniu i pozbyciu się napięć, które wpływają negatywnie na naszą zdolność koncentracji oraz na podejmowanie klarownych decyzji. W tym celu warto wyodrębnić kącik służący wyłącznie odprężeniu. W urządzaniu takiego miejsca pomocne będą wygodne fotele bądź sofy, praktyczne stoliki, a nawet ekspres do kawy. Pracownicy będą mogli porozmawiać na tematy niezwiązanie z wykonywanymi zadaniami, a tym samym lepiej się poznać i pogłębić wzajemne więzi, co wpłynie pozytywnie na ogólną atmosferę w biurze.
Przeczytaj także: Biurka typu Bench – wielostanowiskowe systemy do biur