Biurko w pracy – czego nie wypada na nim umieszczać?

11 lipca, 2019

Praca to duża część naszego życia, ponieważ właśnie w firmie spędzamy większość dnia. Nic więc dziwnego, że chcemy czuć się dobrze w miejscu wykonywania służbowych obowiązków. Z tego powodu staramy się personalizować nasze biurko, aby móc myśleć kreatywnie i pracować bardziej efektywnie. Niestety łatwo przesadzić, a wówczas staje się ono zbiorowiskiem niepotrzebnych przedmiotów, co nie wygląda profesjonalnie. 

Wygląd biurka w pracy odzwierciedleniem osobowości

Sądzisz, że bałagan na biurku cechuje ludzi kreatywnych i inteligentnych? Być może to prawda – jednak pamiętaj, że współpracownicy przebywający w tym samym pomieszczeniu będą mieli inne zdanie. Klienci lub koledzy z zespołu często oceniają nas właśnie po wyglądzie biurka. Przestrzeń, w której na co dzień pracujemy, jest naszą wizytówką. Nie chcemy przecież, żeby kontrahenci uważali nas za osobę niezorganizowaną, niechlujną czy mało kompetentną. Można więc wysunąć wniosek, że w oczach innych wygląd biurka w pracy wiąże się z cechami charakteru jego właściciela. Skoro więc ma to tak duże znaczenie i wpływa bezpośrednio na nasz wizerunek jako pracownika, warto zastanowić się, czy wszystkie przedmioty trzymane na biurku są odpowiednie. Poza tym koniecznie trzeba pamiętać o regularnym sprzątaniu swojej przestrzeni biurowej – kurz, niepotrzebne dokumenty i zalegające naczynia nie prezentują się estetycznie i negatywnie wpływają na samopoczucie.

Biurko-ENKE

Biurko-ENKE

Czego nie należy stawiać na biurku w pracy?

Personalizacja miejsca, w którym spędzamy przynajmniej osiem godzin dziennie, jest w porządku, ponieważ, pozwoli nam poczuć się komfortowo. Nie chodzi przecież o to, aby biurko stało całkowicie puste. We wszystkim należy jednak zachować umiar, szczególnie jeśli przyjmujemy klientów. Dla nich powinniśmy być profesjonalistami, a pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Co nie powinno więc znajdować się na naszym biurku? Sprawdźmy! 

  • Jedzenie i zalegające opakowania po żywności

Jedzenie śniadania i obiadu bezpośrednio przed ekranem komputera nie jest dobrym pomysłem z kilku powodów. Po pierwsze, nie będzie to dobre rozwiązanie dla naszego zdrowia. Po drugie, w większości przypadków nie odniesiemy naczyń od razu do kuchni i pozostaną one na biurku. Powinniśmy mieć też na względzie osoby przebywające z nami w tym samym pomieszczeniu. Roznoszące się zapachy jedzenia nie pomagają w skupieniu się na obowiązkach. W każdej firmie znajduje się kuchnia, gdzie na spokojnie można zjeść syty posiłek. Starajmy się nie trzymać na biurku papierków po słodyczach i skórek po owocach – od razu wyrzucajmy opakowania po zjedzeniu przekąski.

  • Zbyt duża ilość zdjęć

Ulubione fotografie rodzinne pozwalają poczuć się lepiej i pewniej w firmie – zerknięcie na zdjęcie bliskiej osoby z pewnością pomoże się odprężyć w stresującej chwili. Warto jednak ograniczyć się wyłącznie do jednej lub dwóch tego typu pamiątek. Obklejenie całego biurka ujęciami ukochanej osoby będą przesadą – w miejscu pracy powinniśmy umieć oddzielić karierę i życie prywatne. 

  • Nieużywane akcesoria i artykuły biurowe

Zszywacz, dziurkacz i zakreślacze we wszystkich możliwych kolorach znajdują się na Twoim biurku? Chcesz posiadać wszystkie niezbędne sprzęty na wszelki wypadek? Zastanów się, jakich akcesoriów biurowych naprawdę potrzebujesz i używasz na co dzień. Resztę przedmiotów możesz schować do szafki lub szuflady, jeśli nadają się do użytku – w razie potrzeby nadal masz je pod ręką. Nie trzymaj na biurku również dużej ilości dokumentów, karteczek i notesów. Zredukowanie przedmiotów do minimum od razu wprowadzi większą harmonię.

  • Puste kubki po kawie

Czasem jedna kawa w ciągu dnia nie wystarczy – szczególnie gdy pracujemy przed ekranem komputera i odczuwamy znużenie. Warto jednak od razu po wypiciu gorącego napoju umyć po sobie kubek i odłożyć go na miejsce lub przygotować kolejną kawę w tym samym naczyniu. Nagromadzone filiżanki nie będą najlepszą ozdobą biurka, tak samo, jak wcześniej wspomniane jedzenie. 

  • Damska torebka

Nie w każdym biurze mamy możliwość pozostawienia swoich rzeczy w przeznaczonej do tego celu szafce. Wówczas musimy trzymać je ze sobą i dlatego nierzadko lądują na naszym służbowym biurku. Panie często stawiają na nim swoją torebkę, aby nie zostawiać jej na podłodze. W takim przypadku należy zadbać o to, aby była ona zawsze zamknięta, co będzie prezentować się bardziej estetycznie. Lepiej wybrać mniejszy, zgrabniejszy model. 

  • Papierosy 

W niektórych przedsiębiorstwach palenie papierosów nie jest mile widziane – tym bardziej, jeśli na co dzień przyjmujemy klientów i prowadzimy rozmowy biznesowe. Oczywiście nikt nie może zmusić nas do rzucenia nałogu. Nie należy jednak trzymać papierosów i zapalniczki w widocznym miejscu, ponieważ niektórzy odbiorą to jako słabość i brak profesjonalizmu. 

  • Przedmioty higieny osobistej

Krem do rąk, szminka, szczoteczka do zębów czy dezodorant – tego typu rzeczy nie powinny znajdować się na Twoim biurku, dlatego przechowuj je zawsze w szufladzie. W przeciwnym razie inni mogą odnieść wrażenie, że bardziej skupiasz się na swoim wyglądzie niż realizowaniu obowiązków.

meble biurowe EVRO

meble biurowe EVRO

 

Przeczytaj także: Jak dbać o meble biurowe?

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 9

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.