Biurko w pracy – czego nie wypada na nim umieszczać?

11 lipca, 2019

Praca to duża część naszego życia, ponieważ właśnie w firmie spędzamy większość dnia. Nic więc dziwnego, że chcemy czuć się dobrze w miejscu wykonywania służbowych obowiązków. Z tego powodu staramy się personalizować nasze biurko, aby móc myśleć kreatywnie i pracować bardziej efektywnie. Niestety łatwo przesadzić, a wówczas staje się ono zbiorowiskiem niepotrzebnych przedmiotów, co nie wygląda profesjonalnie. 

Wygląd biurka w pracy odzwierciedleniem osobowości

Sądzisz, że bałagan na biurku cechuje ludzi kreatywnych i inteligentnych? Być może to prawda – jednak pamiętaj, że współpracownicy przebywający w tym samym pomieszczeniu będą mieli inne zdanie. Klienci lub koledzy z zespołu często oceniają nas właśnie po wyglądzie biurka. Przestrzeń, w której na co dzień pracujemy, jest naszą wizytówką. Nie chcemy przecież, żeby kontrahenci uważali nas za osobę niezorganizowaną, niechlujną czy mało kompetentną. Można więc wysunąć wniosek, że w oczach innych wygląd biurka w pracy wiąże się z cechami charakteru jego właściciela. Skoro więc ma to tak duże znaczenie i wpływa bezpośrednio na nasz wizerunek jako pracownika, warto zastanowić się, czy wszystkie przedmioty trzymane na biurku są odpowiednie. Poza tym koniecznie trzeba pamiętać o regularnym sprzątaniu swojej przestrzeni biurowej – kurz, niepotrzebne dokumenty i zalegające naczynia nie prezentują się estetycznie i negatywnie wpływają na samopoczucie.

Biurko-ENKE

Biurko-ENKE

Czego nie należy stawiać na biurku w pracy?

Personalizacja miejsca, w którym spędzamy przynajmniej osiem godzin dziennie, jest w porządku, ponieważ, pozwoli nam poczuć się komfortowo. Nie chodzi przecież o to, aby biurko stało całkowicie puste. We wszystkim należy jednak zachować umiar, szczególnie jeśli przyjmujemy klientów. Dla nich powinniśmy być profesjonalistami, a pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Co nie powinno więc znajdować się na naszym biurku? Sprawdźmy! 

  • Jedzenie i zalegające opakowania po żywności

Jedzenie śniadania i obiadu bezpośrednio przed ekranem komputera nie jest dobrym pomysłem z kilku powodów. Po pierwsze, nie będzie to dobre rozwiązanie dla naszego zdrowia. Po drugie, w większości przypadków nie odniesiemy naczyń od razu do kuchni i pozostaną one na biurku. Powinniśmy mieć też na względzie osoby przebywające z nami w tym samym pomieszczeniu. Roznoszące się zapachy jedzenia nie pomagają w skupieniu się na obowiązkach. W każdej firmie znajduje się kuchnia, gdzie na spokojnie można zjeść syty posiłek. Starajmy się nie trzymać na biurku papierków po słodyczach i skórek po owocach – od razu wyrzucajmy opakowania po zjedzeniu przekąski.

  • Zbyt duża ilość zdjęć

Ulubione fotografie rodzinne pozwalają poczuć się lepiej i pewniej w firmie – zerknięcie na zdjęcie bliskiej osoby z pewnością pomoże się odprężyć w stresującej chwili. Warto jednak ograniczyć się wyłącznie do jednej lub dwóch tego typu pamiątek. Obklejenie całego biurka ujęciami ukochanej osoby będą przesadą – w miejscu pracy powinniśmy umieć oddzielić karierę i życie prywatne. 

  • Nieużywane akcesoria i artykuły biurowe

Zszywacz, dziurkacz i zakreślacze we wszystkich możliwych kolorach znajdują się na Twoim biurku? Chcesz posiadać wszystkie niezbędne sprzęty na wszelki wypadek? Zastanów się, jakich akcesoriów biurowych naprawdę potrzebujesz i używasz na co dzień. Resztę przedmiotów możesz schować do szafki lub szuflady, jeśli nadają się do użytku – w razie potrzeby nadal masz je pod ręką. Nie trzymaj na biurku również dużej ilości dokumentów, karteczek i notesów. Zredukowanie przedmiotów do minimum od razu wprowadzi większą harmonię.

  • Puste kubki po kawie

Czasem jedna kawa w ciągu dnia nie wystarczy – szczególnie gdy pracujemy przed ekranem komputera i odczuwamy znużenie. Warto jednak od razu po wypiciu gorącego napoju umyć po sobie kubek i odłożyć go na miejsce lub przygotować kolejną kawę w tym samym naczyniu. Nagromadzone filiżanki nie będą najlepszą ozdobą biurka, tak samo, jak wcześniej wspomniane jedzenie. 

  • Damska torebka

Nie w każdym biurze mamy możliwość pozostawienia swoich rzeczy w przeznaczonej do tego celu szafce. Wówczas musimy trzymać je ze sobą i dlatego nierzadko lądują na naszym służbowym biurku. Panie często stawiają na nim swoją torebkę, aby nie zostawiać jej na podłodze. W takim przypadku należy zadbać o to, aby była ona zawsze zamknięta, co będzie prezentować się bardziej estetycznie. Lepiej wybrać mniejszy, zgrabniejszy model. 

  • Papierosy 

W niektórych przedsiębiorstwach palenie papierosów nie jest mile widziane – tym bardziej, jeśli na co dzień przyjmujemy klientów i prowadzimy rozmowy biznesowe. Oczywiście nikt nie może zmusić nas do rzucenia nałogu. Nie należy jednak trzymać papierosów i zapalniczki w widocznym miejscu, ponieważ niektórzy odbiorą to jako słabość i brak profesjonalizmu. 

  • Przedmioty higieny osobistej

Krem do rąk, szminka, szczoteczka do zębów czy dezodorant – tego typu rzeczy nie powinny znajdować się na Twoim biurku, dlatego przechowuj je zawsze w szufladzie. W przeciwnym razie inni mogą odnieść wrażenie, że bardziej skupiasz się na swoim wyglądzie niż realizowaniu obowiązków.

meble biurowe EVRO

meble biurowe EVRO

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 8

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.