Aranżacje open space

Jak stworzyć niebanalny open space tak, aby połączyć funkcjonalność z ciekawym designem? Punktem wyjścia jest oczywiście charakter pracy. Liczą się nasze preferencje, natomiast jeśli biuro ma być oryginalne, musimy być otwarci na nowatorskie pomysły.

 

Współcześnie funkcjonalność w połączeniu z estetyką jest bardzo wysoko cieniona. Taką funkcjonalność potrafią zapewnić m.in. mobilność mebli, możliwość elektrycznej regulacji biurek, czy ergonomiczne fotele. Obserwując teraźniejsze projekty wnętrz biurowych dostrzega się przede wszystkim przestrzenność, minimalizm oraz przejrzystość. Nietrudno dostrzec jest stylistykę lekkości i świeżości podkreśloną geometrycznymi formami oraz jasną kolorystyką mebli, która ma na celu nawiązanie do naturalnego wybarwienia drewna. Wykorzystanie transparentnego tworzywa sztucznego lub elementów szklanych w intensywnych kolorach przy produkcji mebli biurowych przynosi podobny efekt.

Biura open space nadal są trendem i nie tracą na wartości, jednak nacisk wywierany jest także na odizolowanie poszczególnych stanowisk pracy, co przekłada się na design całej przestrzeni. Najprostszym wyjściem podzielenia otwartej powierzchni na mniejsze i bardziej intymne strefy są ścianki działowe o różnych wymiarach. Aktualnie najczęściej wykorzystywane są: białe, przezroczyste lub w bardziej ekspresyjnych kolorach (czerwony, zielony czy niebieski). Zazwyczaj wyraziste barwy łączone są z chłodem chromowanej stali, matowego aluminium czy jasną okleiną, tak by jasne elementy nadały bardziej stateczny wygląd intensywnym. Każda barwie przypisywane jest znaczenie. Dla przykładu czerwony ożywia, ale może też rozdrażniać, zielony działa natomiast kojąco. Zdecydowana większość biur jest szara, ale ścianki działowe ożywią naszą biurową przestrzeń!

Ścianki działowe posiadają również funkcje magazynowania, dzięki umiejscowieniu na nich wszelkiego rodzaju półek na segregatory, dostawek, uchwytów, tablic, itp. Należy pamiętać, że mają one do zrealizowanie dość istotne zadanie, a mianowicie wyeliminowanie hałasu, a przynajmniej jego minimalizację.

Biura tworzone na zasadzie open space posiadają wielorakie rozwiązania łączenia stanowisk pracy. Są to koncepcje litery „T”, bądź „S” oraz figury geometryczne – wzdłuż linii prostych, łamanych, promienistych, krzyżujących się, czy falistych. Do ciągów i zgrupowanych stanowisk pracy można dołączyć innego rodzaju meble, w zależności od tego jakie są potrzeby na daną chwilę, np. stolik kawowy. Jak wiadomo przepływ światłą w pomieszczeniach biurowych jest bardzo ważny , dlatego wszystkie te opcje mają to na uwadze. Ponadto, wiąże się to również z potrzebą akustycznego oddzielenia od reszty pomieszczenia pod kątem możliwości przeprowadzenia dyskusji czy małych spotkań.

Popularnością cieszy się pomysł tzw. akwarium – oszklony pokój, o niewielkich wymiarach, który jest wydzielony ze wspólnej powierzchni. Idea ta najczęściej stosowana jest przy projektowaniu gabinetu menedżera, który w biurze open space jest typowym przeszklonym „akwarium”.

Faktem jest, że system open space to nowa generacja wyposażenia wnętrz biurowych, zarówno ze względu na prostotę konstrukcyjną, funkcjonalność, jak również ergonomię i nowoczesny charakter.

Zobacz więcej: Plusy i minusy open space

 

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.