Activity-Based Working – czas na biurową rewolucję?

10 grudnia, 2018

Obecnie wszystko dookoła nas bardzo szybko się zmienia – dotyczy to również środowiska zawodowego. Bez wątpienia przyczyniają się do tego wszechobecne urządzenia mobilne, a także szeroko dostępne łącza internetowe. Koncepcja Activity-Based Working szturmem wtargnęła w realia pracodawców, a jej założenie mieści się w zdaniu: nie przywiązuj się do swojego biurka.  Co to dokładnie oznacza?

Czym dokładnie jest idea Activity-Based Working?

Jeszcze do niedawna praca w biurze wiązała się z przywiązaniem do krzesła i koniecznością przebywania przez większość dnia w jednym miejscu, skrupulatnie wykonując wszystkie zadania. Nie jest to rozwiązanie w pełni zadowalające, ponieważ nie kojarzy się ze swobodą i respektowaniem potrzeb pracowników. Obserwujemy, że te czasy już mijają – coraz częściej w firmach wymaga się większej aktywności, elastyczności, kreatywności i wielozadaniowości. Z tego powodu tradycyjne przestrzenie biurowe zaczynają być przestarzałe, mało komfortowe i nie spełniają współczesnych potrzeb, co wpływa na jakość wykonywanych obowiązków, a także na ogólną atmosferę w zakładzie.

Pod angielską nazwą Activity-Based Working kryje się kilka ważnych aspektów:

  • możliwość wywiązywania się z przydzielonych zadań w dowolnym miejscu i czasie – poza biurem;
  • zmiana swojego stanowiska pracy kilkakrotnie w ciągu dnia;
  • elastyczne zagospodarowanie pomieszczeń w firmie – tak, aby, jak najlepiej odzwierciedlały dynamikę obecnych wymagań pracodawców i sprzyjały całemu zespołowi w realizowaniu ambitnych pomysłów.

Innym ważnym krokiem w procesie wdrażania teorii ABW będzie rozliczanie pracowników z wykonywanych zadań, co wiąże się z pełnym zaufaniem kierowników do swojej ekipy. Na ogół z takim systemem spotykamy się szczególnie w zakładach o charakterze korporacyjnym, ale tak naprawdę często nie jest on realizowany. Najczęściej spędzamy w pracy standardowe osiem godzin, nawet jeśli wykonaliśmy wszystkie przydzielone obowiązki, ponieważ wcześniejsze wyjścia nie są pozytywnie odbierane. W Activity-Based Working najważniejsze stają się efekty, a nie czas poświęcony na ich osiągniecie.

Współczesne biuro – ważny element budowania nowoczesnego przedsiębiorstwa

Ze względu na ogrom zmian zachodzących w środowisku pracy nadszedł czas niemałą rewolucję, czyli stworzenie przestrzeni biurowej, w taki sposób, aby odpowiadała obecnym oczekiwaniom. Nie chodzi wyłącznie o aspekty wizerunkowe, wprowadzenie elastycznych rozwiązań i usprawnienie codziennego funkcjonowania w firmie. Idea Activity-Based Working to coś więcej – stanowi ona solidną podstawę w osiąganiu wyznaczonych celów biznesowych. Dzięki znajomości wszystkich wzorców pracy w danym zakładzie, wprowadzeniu kultury organizacyjnej opartej na zaufaniu oraz odpowiednio zaprojektowanym pomieszczeniom można stworzyć doskonałą strategię. Obecnie zdajemy sobie sprawę, że biuro pełni istotną funkcję w rozwoju biznesu, a zatem powinno wspierać karierę specjalistów, odpowiadać na potrzeby pracowników w różnym wieku oraz pomagać realizować plany przedsiębiorstwa. Popularne korporacje i duże firmy, które korzystają z koncepcji Activity-Based Working zdążyły się już przekonać, że elastyczne podejście stanowi klucz do sukcesu i zwiększa satysfakcję zespołu.

meble biurowe TYPE-A

meble biurowe TYPE-A

Jak urządzić biuro w modelu ABW?

Aranżacja pomieszczeń firmowych dostosowanych do oczekiwań kilku generacji oraz różnorodnych stylów pracy jest nie lada wyzwaniem. W końcu: jak pobudzić pomysłowość każdej jednostki i wydobyć drzemiący w niej potencjał? Co zrobić, aby wzmocnić motywację i zapewnić optymalną ewolucję? Dokładna analiza wzorca funkcjonowania danego przedsiębiorstwa oraz odpowiednie meble biurowe pomogą uporać się z tym wymagającym zadaniem. Na początek warto zadać sobie pytanie: jakie aktywności przeważają w mojej firmie? Są to rozmowy telefoniczne, praca indywidualna, spotkania z kontrahentami, a może szkolenia? Po ustaleniu najczęściej wykonywanych czynności dowiemy się, czy potrzebujemy więcej stanowisk sprzyjających skupieniu, czy naszym celem będzie poprawienie systemu komunikacyjnego poprzez sale konferencyjne, strefy kreatywne albo salki szkoleniowe. W znacznej części firm doskonale sprawdzi się rozwiązanie open space z wydzielonym miejscem do pracy w pełnym skupieniu.

Budki Akustyczne KUBO

Budki Akustyczne KUBO

Meble biurowe DUO-X

Meble biurowe DUO-X

Podsumowując: według idei Activity-Based Working w biurze powinny znaleźć się komfortowe strefy umożliwiające wykonywanie wszystkich powierzonych zadań – od tych kreatywnych aż po administracyjne. Warto podkreślić, że aby w pełni zrealizować koncepcję ABW nie może obejść się bez głęboko zakorzenionej kultury zaufania w zakładzie. Wprowadzenie założeń ABW w firmach, w których przeważa kontrola i notoryczne rozliczanie z efektywności nie będzie możliwe. Jak widać, ta nowa koncepcja w organizacji środowiska pracy sięga zdecydowanie dalej niż aspekt aranżacji biura – jest ściśle związana ze strategią zarządzania oraz wzorcami panującymi w przedsiębiorstwie, stawia potrzeby zespołu w centralnej pozycji. Czas pokaże, czy Activity-Based Working przyjmie się w polskich firmach.

Przeczytaj także: Biurka typu Bench – wielostanowiskowe systemy do biur

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.