9 przykazań nowego pracownika

5 października, 2012

Pierwsze dni w nowej pracy to stres dla każdego – nawet dla tych, którzy nie mają problemu z przystosowaniem się do nowej sytuacji. Praca w nowej firmie, wśród obcych ludzi w większości wzbudza lęk i panikę. Każdy chce zrobić jak najlepsze wrażenie nie tylko na pracodawcy, ale również na współpracownikach.

przy biurku

Podczas pierwszych dni każdy czuje się wyobcowany. Nieznajomość kultury, zwyczajów i ludzi w firmie sprawia, że czujemy się niepewnie. Staraj się zatem obserwować, to co się dzieje naokoło: jak zwracać się do kierownika, kto odpowiada za niedziałający sprzęt, o której wychodzić z pracy, gdzie jest automat do kawy… Do tego wszystkiego trzeba się przyzwyczaić. Najważniejsze jest, aby przetrwać ten trudny okres, bo później na pewno będzie tylko lepiej. Po jakimś czasie zaczyna się poznawać ludzi – pójście na kawę do kuchni już nie jest wyzwaniem i stresem. Po czasie urządzamy swoje stanowisko pracy, przynosząc rodzinne zdjęcie z wakacji, a na tapetę monitora ustawiamy zdjęcie psa.

Oto 9 przykazań nowego pracownika, dzięki którym zaprezentujesz się z jak najlepszej strony i zdobędziesz sympatię współpracowników:

1. Nie spóźniaj się i nie wychodź pierwszy z pracy

To podstawowa i najważniejsza zasada. Nikt, a szczególnie twój nowy szef, nie będzie zachwycony pracownikiem, który przychodzi spóźniony, a dodatkowo pozwala sobie na wcześniejsze wyjście.

2. Znajdź sobie „opiekuna”

Na początku pracy masz prawo do popełniania błędów, jest to całkiem zrozumiałe, ponieważ nie znasz organizacji firmy. Dobrą metodą jest znalezienie sobie „opiekuna”, który odpowie na wszystkie, nawet najbardziej błahe pytanie, opowie o strukturze firmy, przedstawia współpracowników oraz wdroży w cały proces. Taka osoba czasami jest delegowana z polecenia szefa, a czasami znajduje się po prostu z przypadku.

3. Ubieraj się stosownie

Ważne jest, aby zachować swój styl, ale również kulturę osobistą. Musimy ubierać się tak, aby czuć się swobodnie i wyglądać przyzwoicie. Pamiętajmy, że również od stroju, który mamy na sobie zależy nasze samopoczucie i poczucie pewności siebie.

4. Uważaj na to, co mówisz

W pierwszych dniach pracy staraj się obserwować i nie mówić za wiele. Nawet jeśli już znasz współpracowników i wydaje ci się, że możecie rozmawiać o wszystkim – pomyśl zanim coś powiesz. Twoje problemy, zawodowe czy osobiste, mogą nie tylko nie interesować współpracowników, ale niektórzy z nich mogą je również wykorzystać przeciwko Tobie.

5. Nie rozmawiaj o wysokości zarobków

Na pewno nie zrobisz najlepszego wrażenia, jeśli pierwszym twoim pytaniem w czasie przerwy będzie pytanie o zarobki. Wiele firm stosuje tajemnicę dotyczącą wynagrodzeń i takie pytania mogą być niezgodne z polityką Twojego miejsca pracy, a ponadto mogą nie być mile widziane przez współpracowników.

6. Nie plotkuj

plotki

Warto oddzielić życie prywatne od zawodowego. Szczególnie wtedy, kiedy znasz niewiele osób w firmie i nie wiesz na co możesz sobie pozwolić. W razie konfliktu nie zabieraj głosu, jeśli nie jesteś proszony i nie stawaj po żadnej ze stron. W ten sposób unikniesz wielu nieprzyjemnych sytuacji.

7. Nie przechodź pierwszy na „ty”

Tak nieformalny sposób wzajemnej komunikacji na pewno przyśpieszyłby akceptację w nowym towarzystwie, a także ułatwił pracę, ale zapamiętaj, że to Ty jesteś nowy. Nie wychodź zatem pierwszy z inicjatywą mówienia sobie po imieniu nawet jeśli Twoi współpracownicy są w podobnym wieku.

8. Skup się na pracy

To zrozumiałe, że chcesz jak najszybciej nawiązać pozytywne relacje i czuć się jak najlepiej w firmie, ale pamiętaj, że przede wszystkim jesteś tam po to, aby pracować i dobrze wypełniać swoje obowiązki. Inne rzeczy odchodzą na drugi plan.

9. Bądź kulturalny

Dobre wychowanie to przede wszystkim umiejętność zachowania się w towarzystwie oraz szacunek dla innych. Jeśli Ty pokażesz, że szanujesz kolegów i koleżanki z pracy oni odpłacą Ci się tym samym.

 

 

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.