7 oznak zmęczenia pracą

31 maja, 2017
Biurka SELKO_Wuteh

Znalezienie równowagi pomiędzy pracą a odpoczynkiem jest niezwykle ważne. Przemęczenie wywiera negatywny wpływ na efektywność, wyraźnie ją zmniejszając. Niewielka wydajność wywołuje eskalację problemu, co z kolei rodzi frustrację. Brak sił fizycznych i psychicznych to najbardziej oczywisty objaw zmęczenia. Istnieją również inne symptomy, które powinny dodatkowo wzbudzić nasz niepokój – oto one!

  1. Brak motywacji

Ciągłe zmuszanie się do realizacji obowiązków zawodowych zabiera wszelką przyjemność z wykonywania pracy i może oznaczać dwie rzeczy:

  1. a) źle wybraliśmy zawód lub miejsce pracy;
  2. b) przesadziliśmy z ilością zadań do zrealizowania.

W pierwszym przypadku warto rozważyć przekwalifikowanie się lub rozpoczęcie poszukiwań nowej posady. Jeśli przytłacza nas nadmiar obowiązków, postarajmy się zrezygnować z niektórych, a najlepiej wybierzmy się na urlop, podczas którego nie będziemy musieli robić absolutnie nic. Nic nie wpływa na organizm lepiej niż systematyczne wypoczywanie.

Fotel TWISTER Kleiber

Fotel TWISTER Kleiber

  1. Przygnębienie

Spadki nastroju to zupełnie naturalne zjawisko. Trudno być stale wesołym i ochoczo mierzyć się z wyzwaniami, przed którymi stajemy każdego dnia. Mamy powód do zaniepokojenia, jeśli stan przygnębienia utrzymuje się tygodniami i pogłębia się, gdy uświadomimy sobie, że znowu jesteśmy zmuszeni pójść do pracy. Nauczmy się radzić sobie ze stresem. Możemy uczestniczyć w specjalnych zajęciach lub udać się po poradę do psychologa. Dzięki temu być może zdołamy odzyskać radość z realizowania kolejnych wyzwań zawodowych.

  1. Kłopoty ze snem lub ciągła senność

Uciekanie w sen albo „hurtowe” zaspokajanie potrzeb organizmu w tym zakresie i przesypianie każdego weekendu – to bardzo niepokojące objawy, tak samo zresztą, jak bezsenność, która nie mija, jeśli nie zażyjemy odpowiednio silnej tabletki. Przepracowanie i stres związany z pracą mogą utrudniać albo wręcz uniemożliwiać efektywny wypoczynek i funkcjonowanie na co dzień. Postarajmy się znaleźć równowagę pomiędzy pracą a regeneracją sił – dzięki temu będziemy w stanie cieszyć się tym, co robimy w godzinach pracy i w czasie wolnym.

TREEHOUSE Bejot

TREEHOUSE Bejot

  1. Podenerwowanie

Irytowanie się bez wyraźnych powodów nie jest czymś całkowicie zwyczajnym i normalnym. Niestety, przemęczenie, stres i brak snu – to czynniki, które sprawiają, że trudno nam zachować spokój. Niezawodnym lekarstwem na podobne dolegliwości są możliwie jak najdłuższe wakacje spędzane w miłym towarzystwie. Wyprawa do pięknego kurortu lub wylegiwanie się w hamaku na własnym balkonie – każdy powinien znaleźć najbardziej sprzyjającą formę relaksu. Dwa lub trzy tygodnie słodkiego lenistwa wywierają zbawienny wpływ na samopoczucie.

  1. Niska odporność organizmu

Przemęczony organizm zaczyna odmawiać posłuszeństwa – w stanie wyczerpania łapiemy infekcje, dopadają nas uciążliwe bóle. Właściwie nie jesteśmy zdolni wrócić do stanu równowagi, nie zmieniając trybu życia. Zamiast kupować i zażywać kolejne suplementy diety, zacznijmy planować urlop. Postarajmy się nie tylko wypoczywać, ale również podejmować inne aktywności, które świetnie wpłyną na nasze samopoczucie. Pływanie, basen, chodzenie po górach, nordic walkinkg – siedzący tryb życia nie poprawia samopoczucia.

Biurka InUP z regulacją wysokości

Biurka InUP z regulacją wysokości

  1. Problemy z koncentracją

Istnieje wyraźny, a właściwie oczywisty związek pomiędzy przeciążeniem pracą a brakiem koncentracji. Kiepskie samopoczucie sprawia, że właściwie nie jesteśmy w stanie skupić się na wypełnianiu obowiązków zawodowych. Stres mobilizuje do działania, zanim osiągnie krytyczny poziom. Powyżej pewnej granicy zaczyna działać destrukcyjnie. Systematycznie zażywany i efektywny wypoczynek sprawia, że jesteśmy w stanie w skupieniu wypełniać zadania – nawet te szczególnie ambitne i wymagające.

Meble biurowe DUO-O

Meble biurowe DUO-O

  1. Zapominanie

Brak koncentracji to nie tylko niemożność skupienia się na konkretnym działaniu. Ze względu na kłopoty z koncentracją może zdarzyć się nam zapomnieć o ważnym spotkaniu, pomylić termin wykonania zadania itd. Zażywanie lecytyny z pewnością okaże się mniej skuteczne niż urlop, podczas którego będziemy w stanie wypocząć, zrelaksować się i odzyskać dawną formę – również intelektualną. Dwa tygodnie niczym niezmąconego spokoju wpływa na ludzki organizm bez porównania lepiej niż wszystkie suplementy świata. Warto spróbować, by przekonać się o tym na własnej skórze – tym bardziej, że tzw. sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami.

 

 

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.