5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć wybierając fotel biurowy

2 lipca, 2018
Fotel_MyTurn_profim

Praca przy biurku to konieczność długotrwałego siedzenia, co w dłuższej perspektywie znacząco może wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Wszystkie meble biurowe powinniśmy dobierać z należytą starannością, aby zapewnić sobie najwyższy komfort podczas wykonywania obowiązków, co przekłada się bezpośrednio na efektywniejszą pracę i dobry humor. Bardzo ważny jest zakup odpowiedniego fotela biurowego – co powinniśmy wiedzieć przed wybraniem konkretnego modelu?

Praca biurowa a zdrowie – wybierz wygodny fotel biurowy

Chociaż praca przy biurku wydaje się bezpieczna – nie jesteśmy narażeni na kontuzje – to tak naprawdę pozycja siedząca nie sprzyja naszemu zdrowiu i może mieć negatywny wpływ przede wszystkim na kręgosłup. Należy zadbać o właściwą postawę, którą trudno jest osiągnąć, korzystając z nieodpowiedniego fotela biurowego – niewygodnego i nieprzystosowanego do naszego wzrostu oraz sylwetki. Narażamy się wówczas na uporczywe bóle, wady postawy, zwyrodnienia czy skrzywienie kręgosłupa. Siedząc w niewłaściwej pozycji, pogarszamy również swoje samopoczucie w pracy, stajemy się rozdrażnieni i nerwowi – często nie zdajemy sobie sprawy, że przyczyną takiego nastroju jest po prostu niekomfortowy fotel. Pamiętajmy, że praca biurowa również obciąża nasz organizm, szczególnie, gdy wykonujemy ją już od kilku lat. Oprócz zdrowej, zbilansowanej diety i aktywności fizycznej można sobie pomóc, wybierając profesjonalne meble biurowe, które uchronią nas przed przykrymi dolegliwościami.

Jak wybrać fotel biurowy?

  • Ergonomiczna budowa fotela to podstawa

Najważniejszą kwestią, na którą w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę to tak zwana ergonomiczność, czyli możliwość regulacji i ustawień elementów fotela obrotowego, aby w pełni dostosować go do naszego wzrostu oraz sylwetki. Bez tych parametrów nie może być mowy o profesjonalnym i komfortowym siedzeniu. Dobry fotel biurowy odznacza się przede wszystkim łatwą oraz szybką regulacją wysokości i głębokości siedziska, możliwością dostosowania wysokości i kąta odchylenia oparcia oraz funkcją zmiany ustawień dla podłokietników czy zagłówka. Bardzo ważną sprawą będzie też regulacja oparcia fotela na wysokości odcinka lędźwiowego, dzięki której możemy w naturalny sposób zmniejszyć obciążenie organizmu – przy intensywnej i wielogodzinnej pracy za biurkiem ma to naprawdę nieocenione znaczenie dla naszego zdrowia.

Krzesla DUAL Bejot

Krzesla DUAL Bejot

 

  • Fotel biurowy musi być wykonany z solidnych materiałów

W wyborze fotela obrotowego do firmy nie możemy zapomnieć o jakości materiałów użytych przy jego produkcji. Na pierwszy rzut oka wszystkie meble tego rodzaju mogą wyglądać podobnie i tworzyć złudzenie profesjonalnych – nie zawsze jest to prawdą. Dlaczego jest to ważne? Należy mieć na uwadze, że to inwestycja na długi okres użytkowania, a w gorzej wykonanych modelach już po upływie zaledwie kilku miesięcy pojawią się przetarcia i inne uszkodzenia. Może się okazać, że fotel biurowy będzie do wymiany. Obecnie na rynku dostępne są przede wszystkim modele tapicerowane ze sztucznej lub naturalnej skóry oraz krzesła wyłożone siateczką, które zdecydowanie zyskują na popularności. Oczywiście ważny jest również rodzaj kółek – plastikowe sprawdzą się na wykładzinie, a gumowe są idealne przy panelach, parkietach lub płytkach, ponieważ nie narażą tych nawierzchni na zarysowania. Fotel obrotowy z wytrzymałych materiałów to inwestycja w najlepszą jakość.

Fotel biurowy ACTION

Fotel biurowy ACTION

  • Cena nie zawsze idzie w parze z jakością

Jednym z ważnych kryteriów przy zakupie nowych mebli jest ich cena. To naturalne, że szukamy rozwiązań, które zanadto nie nadszarpną naszego portfela. Z drugiej strony, chcąc kupić fotel biurowy naprawdę dobrej jakości i sugerując się głównie ceną, możemy przepłacić. Wysoka cena nie zawsze gwarantuje znakomite wykonanie. Aby nie naciąć się przy zakupie na meble, które nie spełnią naszych oczekiwań, a do tego są drogie lub podejrzanie tanie, najlepiej skontaktować się z firmą, która zajmuje się profesjonalnym urządzaniem biur i jest ściśle związana z branżą mebli biurowych. Możemy być wówczas pewni, że dokonamy inwestycji w naprawdę solidny fotel, a ewentualne wątpliwości i pytania konsultujemy na bieżąco ze sprzedawcą.

  • Dobry fotel biurowy powinien być stabilny

Stabilność fotela obrotowego to bardzo ważna cecha wpływająca na komfort siedzenia oraz bezpieczeństwo. Nie powinien być ciężki, ponieważ utrudni to swobodne poruszanie oraz przestawianie w inne miejsce. Z drugiej strony nie może być też zbyt lekki, ponieważ będzie rozpraszał naszą uwagę.

Fotel biurowy MILLA ML 103

Fotel biurowy MILLA ML 103

Oprócz wszystkich wymienionych powyżej aspektów musimy mieć również na uwadze walory estetyczne krzesła obrotowego i wybrać model, który wkomponuje się w całość aranżacji oraz będzie pasować do pozostałych mebli. Pamiętajmy, że wyposażenie biura tworzy wizytówkę firmy oraz pierwsze wrażenie klientów. Warto więc zadbać o to, aby fotel prezentował się nowocześnie i ciekawie. Bogata oferta przeróżnych modeli z pewnością pozwoli nam znaleźć ten, który idealnie dopełni biurko i będzie wyglądał znakomicie w firmie.

Krzesło biurowe Motto

Krzesło biurowe Motto

Przeczytaj również: O ergonomii krzeseł biurowych

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.