5 prostych ćwiczeń, jakie można wykonać przy biurku

biurko

Podczas 8 godzinnego dnia pracy wielkim wyzwaniem jest utrzymanie skupienia i odpowiedniej postawy przez cały czas, dlatego warto robić krótkie przerwy. Na wiele dolegliwości związanych z prowadzonym trybem pracy narażeni są pracownicy biurowi i są one związane głównie z bólem kręgosłupa, karku czy nadgarstków. Można im wielu przypadkach zapobiec dzięki wykonywaniu kilku prostych ćwiczeń. Poznajcie je!

1. Ćwiczenie oddechowe

Oddech jest bardzo ważną rzeczą i zauważyli to już przed wiekami jogini z dalekiego wschodu. Zazwyczaj nie jesteśmy świadomi tego jak oddychamy, wskutek czego oddech staje się płytki, co w połączeniu ze zgarbioną pozycją wpływa na napięcie w barku i karkach. Co więcej, wskutek nagromadzonego stresu oddech samoistnie staje się płytki. Rozwiązaniem jest zwrócenie większej uwagi na to, w jaki sposób oddychamy. Proponowane ćwiczenie pozwoli zapomnieć na chwilę o obowiązkach, dzięki któremu zyska się więcej świeżości.

Usiądź prosto. Następnie weź głęboki oddech. Prawidłowy oddech powinien wypełnić płuca od samego dołu. Teraz czas na długi, kontrolowany wydech. Ćwiczenie powtórz dwukrotnie.

cwiczenia

cwiczenia

2. Ćwiczenie na rozluźnienie mięśni karku i szyi

Utrzymywanie głowy w jednej pozycji prowadzi do wytworzenia się napięcia w okolicy karku. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na usztywnienie tej części ciała jest stres, który kumuluje się w okolicy karku. Poniższe ćwiczenie pozwoli rozluźnić zmęczone mięśnie szyi, co zdecydowanie wpłynie na poprawę komfortu pracy.

Usiądź prosto. Następnie powoli opuść głowę, tak by broda dotknęła klatki piersiowej. Wytrzymaj w tej pozycji parę sekund. Potem powoli odchylając głowę, kieruj wzrok na sufit. Wróć do pozycji wyjściowej, a następnie powtórz ćwiczenie kilka razy. Inną wersja tego ćwiczenia polega na przechylaniu głowy na boki. Ważne, aby nie robić w sposób gwałtowny, gdyż można narazić się na kontuzję, a przecież chodzi tyko o rozluźnienie.

3. Ćwiczenie rozluźniające nadgarstki

Długie godziny pracy przy komputerze mogą spowodować ból nadgarstków, który następuje w wyniku napięcia ścięgien, które je utrzymują. Taką sytuację mogą wywołać także energiczne ruchy palców. Poważnym problemem może stać się dolegliwość zespołu cieśni nadgarstka. By temu zapobiec, warto zatem zadbać o nadgarstki.

Opuść ramiona luźno po bokach. Następnie wykonuj kontrolowane ruchy okrężne w stawach.

rozciaganie

rozciaganie

4. Ćwiczenie na rozluźnienie nóg

Praca biurowa to w dużej mierze praca siedząca. Nie jest to pozycja naturalna dla człowieka, gdyż obciąża ona kręgosłup. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że praca siedząca niekorzystnie wpływa także na nogi. Osłabione krążenie dodatkowo pogarsza zakładanie nogi na nogę, które utrudnia dopływ krwi, a w konsekwencji jest przyczyną powstawania żylaków. Oprócz zalecanego ruchu, warte polecenie są ćwiczenia, pozwalające na rozluźnienie i dotlenienie nóg.

Unieś stopę nad podłogą, następnie zataczaj nią kręgi w jedną, a potem w drugą stronę. Następnie to samo ćwiczenie wykonuj drugą nogą. Dla większej wygody możesz podczas wykonywania ćwiczenia zdjąć buty.

5. Ćwiczenie oczu

W pracy biurowej szczególnie narażone są oczy. Długie wpatrywanie się w monitor wysusza spojówki, a dalej prowadzi to osłabienia zdolności akomodacyjnych i osłabienia mięśni oka. Objawy zmęczenia oczu to prócz bólu także swędzenie. By zadbać o nawilżenie spojówek, warto zaopatrzyć się w krople do oczu. Natomiast o pracę oczu można zaopiekować się w inny sposób, wystarczy raz na jakiś czas oderwać je od komputera.

Gdy już to zrobisz zamknij oczy oraz zakryj je dłońmi tak, by wykluczyć dostęp do światła. Zamknięte powieki nawilżą oczy, a chwilowe odcięcie się od bodźców wzrokowych pozytywnie wpłynie na ich pracę.

Podczas pracy przy biurku należy zadbać o odpowiednią pozycję przy stanowisku. Warto zwrócić uwagę na ergonomię krzesła, które powinno zapewnić odpowiednią stabilizację naszego kręgosłupa. Wiele zależy też od nas samych. Wykonywanie ćwiczeń pozwoli na zrelaksowanie się, co zdecydowanie wpłynie na komfort wykonywanej pracy.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 7

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.