5 minut dla zmęczonych oczu w biurze

Praca w biurze to najczęściej kilka godzin, podczas których intensywnie wpatrujemy się w monitor komputera. Ofiarą takiego trybu pracy, staje się nasz wzrok. W połowie lat 90. XX wieku na Zachodzie zaczęto mówić o Syndromie Widzenia Komputerowego w skrócie CVS (z ang. computer vision syndrome), jako chorobie biurowej.

Uczucie zmęczonych oczu, suchość i podrażnienie oraz w problemy w postrzeganiu barw to pierwsze objawy CVS. Najczęściej są one lekceważone przez pracowników, którzy chcą efektywnie wykonywać swoje obowiązki, jednak często odbija się to na ich zdrowiu. Istnieją jednak pewne rozwiązania, które pozwalają zachować wzrok w dobrej kondycji i to na długi czas.

okulary

Każdej osobie, która pracuje przy komputerze, przysługuje 5 minut przerwy po godzinie wykonywanych obowiązków. Warto zatem tą chwilę wykorzystać na wykonanie ćwiczeń korzystnych dla oka. Dzięki nim nasz wzrok odpocznie, wyostrzy się, aby znów móc efektownie pracować.

Ćwiczenie 1 – „Nicość”

Po dość długim wpatrywaniu się w ekran komputera, warto co pewien czas skupić swoje spojrzenie na innym punkcie, który jest od nas oddalony. Najlepiej jest stanąć przy oknie, zaczerpnąć mocno powietrze i skierować swoje spojrzenie najdalej jak się da. Myślmy wówczas o naszym oczach jako lekkich, wypoczętych i wyobrażajmy sobie, że obserwujemy coś, co jest dla nas miłe.

Ćwiczenie 2 – „Szerokie pole widzenia”

Podczas wykonywania tego ćwiczenia możemy dostrzec więcej, niż tylko to, co jest przed nami. Możemy zwiększyć możliwości widzenia peryferyjnego potocznie określanego jako widzenie „kątem oka”. Podczas pracy przy komputerze w pewnej chwili spoglądamy przed siebie. Po chwili wyciągamy przed siebie ręce i złączamy palce wskazujące na wysokości oczu. Powoli zaczynamy rozsuwać palce tak, aby naszym oczom zaczęła ukazywać się coraz większa przestrzeń. Zadanie wykonujemy do momentu, kiedy przestajemy widzieć palce. Powtarzamy to kilka razy i po kilku takich seriach nasze pole widzenia ulegnie powiększeniu.

oko

Ćwiczenie 3 – „Spójrz w słońce”

Usiądź wygodnie w fotelu i unieś powoli głowę w kierunku źródła światła (może to być lampa lub słońce). Zamknij oczy, a promienie światła przebijające się przez powieki sprawią, że zaczniesz dostrzegać ciepłe barwy, które wywołają przyjemne skojarzenia. Trwaj tak przez chwilę, po czym powoli schyl głowę i otwórz oczy.

Ćwiczenie 4 – „Kojące dłonie”

Rozluźnij się, usiądź wygodnie. Złącz ze sobą dłonie, aby je rozgrzać. Zamknij oczy i połóż na nich dłonie. Trwaj tak do momentu, aż poczujesz, że twoje oczy są zrelaksowane i wypoczęte.

Ćwiczenie 5 – „Wahadło”

Trzymaj głowę prosto i zamknij oczy. Wyobraź sobie, że przed twoimi oczami, ktoś rozbujał małe wahadełko. Wczuj się w jego rytm i zacznij poruszać głową na boki w taki sposób, aby nadążać za jego ruchem. Kiedy już jesteś gotowy, przestań poruszać głową i od tej pory pod zamkniętymi powiekami niech zaczną pracować gałki oczne.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.